1Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Opiekunowie lokalnych obiektów i placówek kulturalnych w ramach EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury – muzeów, skansenów, parków, ogrodów – nie zawsze dostępnych na co dzień dla publiczności lub do których wstęp wiąże się z opłatami. Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje.

Co roku EDD organizowane są pod innym hasłem przewodnim, które łączy wszystkie wydarzenia w kraju. W tym roku hasłem przewodnim są: „Szlaki.Sieci.Połączenia”.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skępem od lat włącza się w tą szlachetną, europejską inicjatywę. Skępskie obchody EDD odbyły się 14 września 2024 r. W tym roku, w celu ukazania lokalnej kultury, zabytków i historii oraz materialnego dziedzictwa zorganizowany został quiz pn. „Szlaki, Sieci, Połączenia - Skępe w Europie”. Mieszkańcy spacerując po Skępem, robiąc zakupy mogli rozwiązać test zawierający 26 pytań dotyczących historii Skępego i Ziemi Dobrzyńskiej. Quiz cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców Skępego. W zabawie wzięło udział ok. 80 osób. Każda z osób biorących udział otrzymała pamiątkę udziału w quizie w postaci zbiorku pokonkursowego z Ogólnopolskiego Konkursu im. Gustawa Zielińskiego organizowanego corocznie przez skępską bibliotekę.