1Z uwagi na konieczność zachowania dla kolejnych pokoleń całej skępskiej, lokalnej spuścizny kulturowej, historycznej, religijnej i społeczno-obyczajowej Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Skępem  podjęła działania zmierzające do wypracowania mechanizmów utrwalania w pamięci wszystkich zachowanych pamiątek. Celem prac jest utrwalenie informacji o elementach „rodzimego świata” - zachowanych zarówno w ustnych przekazach rodzinnych i pokoleniowych, jak i w postaci materialnej, które z wolna przechodzą do historii i z czasem ulegną zapomnieniu.

Zwracamy się z prośbą do mieszkańców o przekazywanie informacji o rzeczach, budynkach, elementach rodzimego folkloru, domowych figurkach maryjnych, opowieściach o ludziach i wydarzeniach itp. z terenu Gminy Skępe, które należałoby w jakiś sposób zebrać, spisać, opisać skatalogować, lub w innej formie zachować dla przyszłych pokoleń.

Z rozmów z mieszkańcami można wywnioskować, iż w naszych domach jest wiele przedmiotów używanych dawniej w życiu codziennym, które dla starszego pokolenia wydają się być powszechne, jednak dla młodszych pokoleń są kompletnie nieznane. Tak też jest z elementami krajobrazu,  rodzimymi opowieściami, anegdotami i informacjami, dotyczącymi naszej „małej ojczyzny” i jej historii, które przetrwały na naszych podwórkach oraz w rodzinnych przekazach jednak nie są znane dla ogółu.

Powyższe działania pozwolą na przygotowanie np. materiałów do monografii Skępego, albo stworzenie kącika, lub izby pn. „Co po nas zostanie – Skępe: historie materialne i niematerialne ocalałe od zapomnienia”.  W tym celu przewidujemy fotografowanie przedmiotów, spisywanie lub nagrywanie informacji a także w miarę możliwości gromadzenie przedmiotów. Celem jest utworzenie w przyszłości kącika lub izby „ocalałej od zapomnienia”. Eksponaty będą skatalogowane i opisane, lub w inny sposób informacja o nich zostanie zachowana. Aby tej idei nadać odpowiedni charakter i rangę przewidujemy podjęcie współpracy z okolicznymi muzeami i instytucjami kultury.

Wyłuskanie dla potomnych chociażby odrobiny tego, co jeszcze nie jest dla nas znane będzie naszym wspólnym sukcesem. To jest na razie pomysł, lecz my chcemy działać zgodnie z zasadą „od pomysłu- do sukcesu”. Czeka nas wiele wspólnej pracy, jednak ważne jest przecież to, co po nas zostanie!!!!!

Prosimy zatem wszystkich, którzy chcieliby przekazać informacje lub przedmioty o kontakt z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Skępem ul. Kościelna 2, 87-630 Skępe, tel. 542877015, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jerzy Kowalski

Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki