Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”

Na zdjęciu widać stolik z gadżetami Europejskich Dni DziedzictwaCo roku EDD organizowane są pod innym hasłem przewodnim, które łączy wszystkie wydarzenia w kraju. Tegoroczne hasło, wskazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, związane jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego  a także 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skępem od lat włącza się w tą szlachetną, europejską inicjatywę. Skępskie obchody EDD odbyły się 16 września 2023 r. W tym roku, w celu ukazania lokalnej kultury, zabytków i historii oraz materialnego dziedzictwa zorganizowany został quiz pn. „Poznaj swoją Małą Ojczyznę – w Skępem żywa pamięć, żywe dziedzictwo”. Mieszkańcy spacerując po Skępem, robiąc zakupy mogli rozwiązać test zawierający 25 pytań dotyczących historii Skępego i Ziemi Dobrzyńskiej. Quiz cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców Skępego. W zabawie wzięło udział ok. 80 osób. Każda z osób biorących udział otrzymała pamiątkę udziału w quizie w postaci gadżetów tegorocznych EDD lub do wyboru zbiorek pokonkursowy z Ogólnopolskiego Konkursu im. Gustawa Zielińskiego organizowanego corocznie przez skępską bibliotekę.

Na zdjęciu widać stolik z gadżetami Europejskich Dni Dziedzictwa

Na zdjęciu widać dyrektora biblioteki stojącego przy stoliku z ekspozycją Europejskich Dni Dziedzictwa

Zdjęcie przedstawia uczestników rozwiązujących quiz w pobliżu sklepu