Od 5 do 16 lipca w Skępem odbywały się zajęcia dla dzieci i młodzieży pn. „Kulturalne lato w plenerze”. Organizatorem wakacyjnych wydarzeń kulturalnych była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skępem i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skępem. Patronat nad zajęciami objął Burmistrz Miasta i Gminy Skępe. W programie zaplanowano cykl sześciu spotkań, które w tym roku podobnie jak w ubiegłym, z uwagi na panującą epidemię korona wirusa miały charakter plenerowy, na świeżym powietrzu.
W pierwszym dniu 5 lipca w poniedziałek do dzieci ze specjalną wizytą przyjechał wielokrotny mistrz świata, mistrz Europy i mistrz Polski w lataniu na paralotni Wojciech Bógdał, który opowiedział uczestnikom o swojej pasji latania i najważniejszych sukcesach sportowych. Spotkanie odbyło się na terenie boiska „Orlik” przy Szkole Podstawowej w Skępem. W dalszej części zajęć na terenie grodziska „Okop” odbyły się zajęcia edukacyjne, których tematem były prawa dziecka. Przy okazji uczestnicy w trakcie pieszej wycieczki wokół jeziora dowiedzieli się szeregu informacji o Skępem i jego historii m.in. o genezie powstania Miasta, o Okopie, o, cmentarzu żydowskim i historii żydowskich mieszkańców Skępego z okresu przedwojennego oraz tradycyjnie poznali anegdotę o mieczu czyli krzyżu wrośniętym w drzewo. W pierwszym dniu w zajęciach uczestniczyło 38 dzieci.
Kolejne zajęcia odbyły się w środę 7 lipca. Tematem kolejnego dnia był „Świat zawodów”. Dzięki uprzejmości lokalnych instytucji i przedsiębiorców dzieci mogły na własne oczy zobaczyć codzienny trud pracy w różnych branżach oraz posłuchać o rzemieślniczych tradycjach Skępego. Wycieczka po Skępem zaczęła się od wizyty w zakładzie stolarskim pana Sławomira Targańskiego. Następnie kolejno uczestnicy odwiedzili gabinet kosmetyczny pani Moniki Dubaniewicz, zakład fryzjerski pani Anity Kobyłko, Pocztę Polską S.A. w Skępem, zakład bednarski pana Romana Targańskiego, zakład mechaniczny i naprawę samochodów pana Grzegorza Ziemińskiego. Sądząc po aktywności dzieci w każdym z punktów i licznych pytaniach zadawanych w trakcie zajęć ten punkt programu dzieciom bardzo się spodobał. Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim przedsiębiorcom i osobom, które zechciały poświęcić czas na wizytę dzieci za miłe przyjęcie - pomimo natłoku obowiązków. Pozostał trochę smutek, iż z uwagi na ograniczenia nałożone czasem trwania zajęć nie udało się dotrzeć do wszystkich, którzy w tym dniu wyrazili wolę spotkania z dziećmi. W tym dniu w zajęciach uczestniczyło 41 uczestników wakacyjnych zajęć.
8 lipca odbyły się zajęcia o charakterze historycznym. Głównym punktem zajęć było zwiedzanie Klasztoru i Kościoła Ojców Bernardynów w Skępem, W rolę przewodnika po najważniejszym skępskim zabytku wcielił się dyrektor biblioteki Jerzy Kowalski, który opowiedział dzieciom historię kościoła, łącząc ją z genezą lokowania Skępego. W trakcie zwiedzania na dłuższą chwilę zatrzymano się przy kaplicy grobowej rodu Zielińskich, w podziemiach której spoczywają szczątki Gustawa Zielińskiego. W swojej opowieści o Skępem Jerzy Kowalski zwrócił szczególną uwagę na tablice epitafijne zawieszone na krużgankach, które SA pozostałością po katakumbach ze skępskiego Borku rozebranych w okresie II wojny światowej przez Niemców.
W dalszej części zajęć dzieci rozwiązywały quiz wiedzy o Skępem, oraz w krótkich opowiadaniach podzieliły się wrażeniami z zajęć bądź napisały własne historie związane ze Skępem. W zajęciach uczestniczyło 31 dzieci.
W poniedziałek 12 lipca odbyły się zajęcia o bezpieczeństwie. W trakcie zajęć dzieci spotkały się z przedstawicielami skępskiej policji, którzy opowiedzieli uczestnikom o zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać w okresie wakacji. Na pamiątkę spotkania uczestnicy otrzymali odblaskowe kamizelki i opaski, które w życiu codziennym znacznie wpływają na poprawę widoczności na drodze po zapadnięciu zmierzchu.
Kolejnym punktem w tym dniu było spotkanie z Karolem Jankowskim przedstawicielem klubu motocyklowego „Wolny Duch” z Tłuchowa, który opowiedział o swojej pasji i działalności klubu. Dzieci chętnie pozowały do zdjęć na motocyklu, którym przyjechał gość do Skępego. Na pamiątkę spotkania uczestnicy otrzymali naklejki klubowe zaś najaktywniejsi wygrali w konkursie wiedzy kubki z logo klubu.
W dalszej części spotkania odbyły się zajęcia plastyczne oraz na zakończenie spotkanie z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy na co dzień strzegą osób korzystających z kąpieli nad Jeziorem Wielkim. Dzieci poznały co należy do zadań ratowników. Zobaczyły sprzęt, który w codziennej służbie jest niezbędny do niesienia pomocy innym ludziom przez ochotników z WOPR oraz uczestniczyły w szybkim kursie pierwszej pomocy. W zajęciach uczestniczyło 26 osób.
14 lipca odbyły się ostatnie z wakacyjnych zajęć, gdyż wycieczka zaplanowana na piątek 16 lipca z przyczyn pogodowych nie odbyła się. Na ten dzień organizatorzy zaplanowali dla dzieci szereg atrakcji za sprawą wizyty pracowników Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej z Rypina. W trakcie trzygodzinnych zajęć edukacyjnych dzieci nauczyły się rozbijać obóz rycerski, gasić pożar na zamku i strzelać z łuku. Dużo emocji wśród uczestników wzbudziła rywalizacja w przeciąganiu liny i walka na miecze. Na zakończenie zajęć każdy uczestniczył w zajęciach plastycznych, w trakcie których można było własnoręcznie pokolorować figurkę rycerza, będącego dla każdego z uczestników pamiątką z wakacyjnych spotkań. Uczestnicy chętnie pozowali do zdjęć przebrani w dawne stroje szlacheckie.
W tym roku wszystkie zajęcia odbywały się w plenerze przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Pomimo grymasów pogodowych jedynie wycieczka do Centrum Rozrywki w Papowie Toruńskim - z uwagi na względy bezpieczeństwa nie doszła do skutku. Pozostałe punkty programu zostały zrealizowane. Sądząc po radosnych i pozytywnych wypowiedziach większości uczestników tegoroczne „Kulturalne lato w plenerze” można zaliczyć do udanych.