nagrody i dyplomy laureatów konkursu poetyckiegoRok 2020 zaskoczył wszystkich wszechogarniającym nas koronawirusem. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Gustawa Zielińskiego organizowany w Skępem od 18 lat przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną miał się odbyć w czerwcu. Niestety obostrzenia związane z pandemią, zdalne nauczanie w szkołach, zakaz zgromadzeń i organizacji imprez wprowadzony przez rząd zmusił nas do wydłużenia terminu nadsyłania prac i przesunięcia imprezy na okres jesienny. Z dużą wyrozumiałością do sytuacji podeszli fundatorzy nagród, którzy pomimo niepewności, co do możliwości zorganizowania uroczystego wręczenia nagród w terminie jesiennym zdecydowali się dalej wspierać Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Skępem i konkurs. Jest to wyraz wielkiego zaangażowania w rozwój płaszczyzny kulturalnej Gminy Skępe i regionu, za co organizatorzy składają serdeczne podziękowania.

Uroczysta gala konkursowa zaplanowana została na 24 października w przepięknym, klimatycznym miejscu w Ośrodku "Jawor" w Skępem. Niestety dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa zarówno w kraju, jak i w powiecie lipnowskim, wprowadzanie przez rząd kolejnych ograniczeń wymusiły na organizatorach konieczność odwołania gali konkursowej. Nie oznacza to jednak, że konkurs się nie odbył. W tym roku Jury pod przewodnictwem dyrektora skępskiej Biblioteki Jerzego Kowalskiego, w składzie Edyta Czachorowska, Monika Kowalska i Anna Marcinkowska dokonało oceny 64 zestawów wierszy. Wyniki oceny i protokół można znaleźć na stronie internetowej Biblioteki w Skępem.

Po uzgodnieniu z fundatorami dyplomy i wartościowe nagrody w postaci tabletów, zostały zakupione i wysłane pocztą do laureatów. Tym samym 18 edycja konkursu poetyckiego, który z małego, lokalnego konkursu stał się jednym z ważniejszych wydarzeń poetyckich w kraju skierowanych do młodych twórców przeszła do historii. Wiele imprez i wydarzeń kulturalnych w kraju z powodu pandemii zostało odwołanych. Wiele nie odbyło sie w ogóle - w tym wiele konkursów poetyckich. Można powiedzieć nawet, że odbyły sie nieliczne. Skępscy organizatorzy pomimo trudności, nie poddali się, tym samym zachowując ciągłość wydarzenia. Trzeba zaznaczyć, że konkurs zatacza coraz większe kręgi. Zainteresowanie nim w ostatnich latach wykracza nawet poza teren Polski. W tym roku swoje prace nadesłał uczestnik z Litwy zdobywając II nagrodę w kategorii wiekowej 16-21 lat.

Serdecznie dziękujemy wszystkim PRZYJACIOŁOM skępskiej Biblioteki i konkursu poetyckiego za wyrozumiałość i pomoc. Laureatom serdecznie gratulujemy. Mamy nadzieję, że przyszły rok pozwoli na zorganizowanie imprezy w tradycyjnej formule z uroczystą galą wręczenia nagród.

kartony z nagrodami stojące w bibliotece przygotowane do wysyłki - w tle których stoi dyrektor Biblioteki Jerzy Kowalski

kartony z nagrodami stojące w bibliotece przygotowane do wysyłki

nagrody i dyplomy laureatów konkursu poetyckiego

Zdjęcie przedstawia moment wręczenia dyplomu i nagrody zdobytej w konkursie poetyckim w Skępem   Julii Żulewskiej przez Dyrektora Szkoły Podstawowej w Nadrożu