Fotografia przedstawia kolorową, wyklejaną obrazkami kwiatów i misiów laurkę wykonaną przez przedszkolaka w czasie zajęć25 listopada 2020 r. odbyły się kolejne zajęcia z przedszkolakami w ramach współpracy skępskiej Biblioteki i Publicznego Przedszkola im. Ewy Szelburg -Zarembiny w Skępem, Tym razem okazją do spotkania był Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony właśnie w tym dniu na całym świecie.

W ramach spotkania z dyrektorem Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Skępem Jerzym Kowalskim przy zachowaniu rygoru sanitarnego związanego z aktualną sytuacją epidemiczną w kraju, odbyły się zajęcia z dwiema grupami przedszkolaków.

Pierwsze zajęcia odbyły się z maluchami. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowieści o historii pluszowego misia. Z radością dzieliły się z przybyłym gościem własną wiedzą o ich ulubionej maskotce. Tradycyjnie w programie zajęć dzieci wysłuchały wierszyka przygotowanego specjalnie na tę okoliczność, który był niejako instrukcją do zajęć plastycznych będących kolejnym punktem programu.

Pierwszym zadaniem przedszkolaków było dorysowanie brakujących elementów misia na rysunku, w myśl wiersza Czesława Janczarskiego pt. "Naprawimy Misia". W dalszej części zajęć dzieci w oparciu o przygotowane szablony z ilustracjami musiały pogrupować w pary rozrzucone na ilustracji kolorowe misie. Jak zwykle maluchy poradziły sobie z zadaniami wzorowo. Oczywiście, jak w trakcie każdej wizyty gościa z biblioteki i tym razem również przedszkolaki przy pomocy kolorowych książeczek o misiach zachęcane były do korzystania ze zbiorów skępskiej książnicy.

Ostatnim zadaniem i niejako pracą przedszkolną na później, pozostawioną przez dyrektora skępskiej biblioteki był pozostawiony dzieciom do pokolorowania szablon misia, narysowany przez Annę Olszewską, który po wycięciu koła na wysokości buzi misia nadaje się doskonale jako misiowa ramka do pozowania do zdjęć. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali od Jerzego Kowalskiego dyplomy "Przyjaciela Pluszowego Misia". Maluchy w ramach wdzięczności za zajęcia wręczyły gościowi własnoręcznie przygotowane podziękowanie z obrazkiem misia.

W kolejnej części wizyty dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Skępem w skępskim Przedszkolu im. Ewy Szelburg-Zarembiny odbyły się zajęcia ze starszą grupą przedszkolaków. Zajęcia miały podobny przebieg do programu spotkania zrealizowanego z pierwszą. Jednak w przypadku starszych dzieci miały one do zrealizowania trudniejsze zadanie plastyczne, którego tematem była laurka dla pluszowego misia. Przy pomocy materiałów i kolorowych obrazków przywiezionych przez dyrektora biblioteki do przedszkola dzieci miały powycinać, powyklejać, narysować laurkę dla misia. Oczywiście zadanie zostało wykonane wzorowo. Na zakończenie podobnie jak w przypadku zajęć z maluchami, starsze przedszkolaki otrzymały dyplomy przyjaciela misia, za co dzieci odwzajemniły się tym, wręczając podziękowanie dyrektorowi biblioteki.

Spotkania biblioteczne oprócz zachęty do korzystania ze zbiorów mają charakter nauki przez zabawę i wymianę spostrzeżeń przez dzieci. Są doskonała formą promocji czytelnictwa i biblioteki wśród najmłodszych. Duża aktywność i zaciekawienie dzieci w trakcie zajęć pozwala sądzić, że taka forma edukacji im się podoba. Kolejne, grudniowe zajęcia, jak nie trudno się domyśleć, będą w tonacji świątecznej.

Fotografia przedstawia zdjęcie grupowe dyrektora biblioteki wraz z przedszkolakami, Na fotografii część dzieci stoi a część leży na dywanie trzymając w rękach dyplomy przyjaciela pluszowego misia

Zdjęcie przedstawia chłopca stojącego obok stolika w przedszkolu. Chłopiec trzyma w rękach wykonana przez siebie laurkę. W tle widać kolejnego chłopca wycinającego obrazki z kartki papieru.

Na fotografii widać grupkę dzieci siedzących w kręgu na dywanie w przedszkolu. w tle widać dyrektora biblioteki wręczającego dyplom przedszkolakowi.