Fotografia przedstawia dyrektora i uczniów Szkoły Podstawowej w Wólce w trakcie czytania "Balladyny" w świetlicyW sobotę 5 września 2020 roku w całej Polsce odbyła się dziewiąta, narodowa akcja czytelnicza pt. "Narodowe Czytanie". Patronat nad wydarzeniem sprawuje Para Prezydencka. W tym roku uczestnicy czytali "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Do akcji za sprawą Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Skępem i Urzędu Miasta i Gminy Skępe włączyło się również Skępe. Od kilku lat impreza odbywa się w pięknej scenerii skępskiego rynku - przy fontannie.

Niestety w tym roku deszczowa pogoda pokrzyżowała plany i w ostatniej chwili wydarzenie przeniesione zostało do świetlicy CKOR w Skępem, gdzie z uwagi na istniejącą pandemię obowiązywał uczestników określony reżim sanitarny.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele szkół, instytucji, stowarzyszeń i kół, księża z miejscowej parafii Miłosierdzia Bożego, urzędu pocztowego, banku spółdzielczego, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wólce i z Zespołu Szkół im. W. Łukasińskiego w Skępem, oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy, którzy czytali przygotowane wcześniej fragmenty "Balladyny" podzielone na sceny dwuosobowe. W trakcie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk Przewodniczącego Rady Miejskiej w Skępem Janusza Kozłowskiego symboliczne, pamiątkowe certyfikaty podpisane przez Burmistrza zaświadczające, iż uczestnicy brali udział w wydarzeniu. Dodatkowo każdy uczestnik mógł opieczętować przyniesiony egzemplarz książki lub certyfikat specjalną, okolicznościową pieczęcią "Narodowego Czytania" przysłaną do biblioteki w Skępem z kancelarii Prezydenta RP.

Pomimo wstępnych pogodowych trudności technicznych impreza wyjątkowo się udała. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy włączyli się w ten czytelniczy, narodowy zryw.

Fotografia przedstawia uczniów z Zespołu Szkół. im. Waleriana Łukasińskiego w Skępem w trakcie czytania "Balladyny" w świetlicy

Fotografia przedstawia Panie Bibliotekarki z Zespołu Szkół im. Waleriana Łukasińskiego w Skępem w trakcie czytania "Balladyny" w Świetlicy

Fotografia przedstawia Przewodniczącego Rady Miejskiej w Skępem oraz jego żonę w trakcie czytania Balladyny w Świetlicy. W  tle widoczni pozostali uczestnicy imprezy

Fotografia Przedstawia Dyrektora Biblioteki w Skępem Jerzego Kowalskiego oraz Dyrektora Zespołu Szkół im. Waleriana Łukasińskiego w Skępem Jerzego Rzekońskiego czytających Balladynę w świetlicy. W tle widoczni pozostali uczestnicy Narodowego Czytania, mieszkańcy Skępego