30 lecie Lipnowskiej Grupy Literackiej z Biblioteką w Skępem

0019 października 2019 r. w świetlicy CKOR w Skępem odbyło się spotkanie z członkami Lipnowskiej Grupy Literackiej. Uroczystość została zorganizowana przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Skępem w ramach jubileuszowych obchodów 30-lecia istnienia Grupy. Spotkanie poprowadził Jerzy Kowalski dyrektor skępskiej biblioteki.

Lipnowska Grupa Literacka powstała 5 grudnia 1989 r. z inicjatywy ówczesnego dyrektora Rejonowej Biblioteki Publicznej w Lipnie Tadeusza Chojnickiego. W swym składzie skupia twórców z Ziemi Dobrzyńskiej. Obecnie przewodniczącym Grupy jest poeta ze Skępego Sławomir Ciesielski. Funkcję wiceprzewodniczącego pełni poeta z Czernikowa Dariusz Chrobak. Pierwszą przewodniczącą była lokalna pisarka i poetka Jadwiga Jałowiec. Członkowie grupy na przestrzeni 30 lat działalności wydali 4 almanachy poezji zawierające teksty członków oraz wiele własnych, indywidualnych tomików poezji. Spotkania członkowskie odbywają się w pierwszy piątek miesiąca w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie. W trakcie trzydziestu lat działalności do grupy należało, bądź należy wielu twórców ze Skępego: Sławomir Ciesielski, Roman Zasowski, Jerzy Kowalski, Monika Kowalska, Justyna Maćkowiak, Ewelina Tężycka, Justyna Grabowska, Bożena Ciesielska.

W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyli członkowie Klubu Seniora "Koziołek", członkowie Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów ze Skępego, przedstawiciele władz Miasta i Gminy Skępe: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Skępem Ryszard Szewczyk oraz Sekretarz Miasta i Gminy Skępe Zbigniew Małkiewicz oraz mieszkańcy Skępego i okolic.

Na wstępie spotkania dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Skępem powitał gości i uczestników jubileuszowej uczty poetyckiej oraz przedstawił genezę powstania Lipnowskiej Grupy Literackiej. W poetycki klimat imprezy gości i uczestników wprowadziły panie z Klubu Seniora Koziołek Jadwiga Okrzyńska, Maria Klonowska -Saks i Jadwiga Kafel, które przeczytały wybrane przez siebie teksty członków LGL. Po części wstępnej członkowie grupy zapoznali uczestników spotkania ze swoja twórczością czytając przyniesione z sobą własne utwory poetyckie oraz opowiadając o swojej ścieżce rozwoju zawodowego i twórczego.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej, ciepłej i rodzinnej atmosferze. Na zakończenie uczty poetyckiej dyrektor Biblioteki Jerzy Kowalski wraz z sekretarzem Miasta i Gminy Skępe podziękowali gościom za przybycie do Skępego wręczając na ręce przewodniczącego Sławomira Ciesielskiego kwiaty i list gratulacyjny. Było gromkie sto lat dla Grupy i smaczny, okolicznościowy tort.